Гурман chat

  • Автор на оваа тема Missy
  • Датум кога е започната темата

M@RKO

Добро-Познат Член
17,693
5,216
113
Јас сега првпат слушам за млеково искрено..воглавно такви непроверени и не пијам, само Битолско.
Јас најмалку млеко пијам. Највеќе кога доручкувам или вечерам јогурт пијам или е Баланс или она од Кораб Трница зеленото пакување или сепак е Збрегов она големо пакување.

Млеко често купувам Алпско, Збрегов, Битолско но последно време од кога млекото стана 79 дури и некој 90 и нешто денари гледам да купам она што не е толку поскапено. Не ми се даваат толку пари само за млеко 1 литар. Додека Јогурт мора да бирам Баланс, Кораб Трница или Збрегов затоа што тие некако ми се убави и по густина и по вкус.
 

Beauty

Администратор
47,301
57,221
113
Марко, шала на страна, но продолжи си како што мислиш, остај што некогаш се шалам/шалиме, гледам не се лутиш. Така да теерај со бисериве на најјако, плис :bravobravo: :bravobravo: :bravobravo:

А кога сме кај Гурман чатов, што беше специфично за Тетово?
Освен гравот нели кој и така не го јадам:haha:

Имавте едно убаво - ќае мислам се викаше. И едно со јуфки и тарана исто убаво, така?
Друго ?
 

M@RKO

Добро-Познат Член
17,693
5,216
113
А кога сме кај Гурман чатов, што беше специфично за Тетово?
Освене гравот нели кој и така не го јадам:haha:

Имавте едно убаво - ќае мислам се викаше. И едно со јуфки и тарана исто убаво, така?
Друго ?
И јас ги знам овие грав, јуфки, тарана, ќае. Постои и шеќер паре.

Јас не ги знам сите специфични јадења од Тетово.

Еве ви линк
 

Beauty

Администратор
47,301
57,221
113
Убаво.

Не мислев на јуфки и тарана посебно, туку на комбинација од двете што се пече.
 

M@RKO

Добро-Познат Член
17,693
5,216
113
Јуфки мајка ми правеше пред некоја недела она тестото на машинка го правеше.

Јуфките може и да се потпечат во рерна

Сигурно има и изменет рецепт за овие печени јуфки. Имаше од Жито полог Тетово Јуфки и на пакувањето имаше рецепт за овие печени јуфки. Мајка ми ги има правено и се одозгора потпечени јуфките да крцкаат.

Јас повеќе ги сакам оние макарони, лазањи..
 

Some Special

Добро-Познат Член
14,075
20,079
113
Јас сега првпат слушам за млеково искрено..
И јас...се додека не најдов едно паковање во фрижидерот. За среќа, не беше отворено. Прв пат се купило и никад више.
 

M@RKO

Добро-Познат Член
17,693
5,216
113
И јас...се додека не најдов едно паковање во фрижидерот. За среќа, не беше отворено. Прв пат се купило и никад више.
Eпа нема да го купиш и да сакаш. Стокомак во објавата пишаа дека веќе нема да соработуваат со таа млекара.
 

Beauty

Администратор
47,301
57,221
113
Ама што и да се испие, да не ќе се умре? Јок.
Ништо нема да биде. Којзнае какви токсини и глупости има во сендвичи, бургери, па никому ништо.
 

Beauty

Администратор
47,301
57,221
113
Тачно! Еххх, јас дури работев в маркет, што не пројадов. :off:
А имавте пекара?

Иначе во Веро мислам тоа што немало да се продаде дента од тие пецивата, манџите, месата, ги фрлале. Не смееле да ги земаат, да ги делат, да ги носат, да ги остават за утре. Туку, ги фрлале. Бог да чува.
 

SomebodyUnique

Добро-Познат Член
6,159
2,811
113
Немавме.

Како ги фрлале? Цццц, малку бездомници има??? Крај крајева, да си ги земаа вработените. Како да фрлаат храна? :off:
 

Beauty

Администратор
47,301
57,221
113
И јас тоа се чудев. Не смеело да оди во Црвен крст или да ја даваат некому така, без сметка, без црно на бело. Демек ако се случи нешто, ќе одговарале.
 

M@RKO

Добро-Познат Член
17,693
5,216
113
Само за млекото престанале да соработуваат Стокомак а другото од Милкано си продаваат уште.
 

Beauty

Администратор
47,301
57,221
113
Зашто ова инфо мене ми е тотално небитно? :haha:

Нит знам што е Милкано, нит гледам што брендови има во Кам и Стокомак, се е бар поевтино од другите и се' e горе доле ок.
 

M@RKO

Добро-Познат Член
17,693
5,216
113
Зашто ова инфо мене ми е тотално небитно? :haha:

Нит знам што е Милкано, нит гледам што брендови има во Кам и Стокомак, се е бар поевтино од другите и се' e горе доле ок.
Не знаеш затоа што можеби и не пазаруваш по маркети или можеби ретко пазаруваш по маркетиве.

Јас бидејќи последно време пазарувам доста гледам некогаш цени, брендови и знам ако треба нешто конкретно да купам да се заборавам во маркет гледајќи што има и колку се цените.
 
Top