Chat

  • Автор на оваа тема Bobi!
  • Датум кога е започната темата

Beauty

Администратор
46,731
56,249
113
Така е. А па највеќе ме нервира оваа млада популација која се пика по партии - исто беше претходно, исто е и сега. Вени сечат за партија, постираат статуси само, се караат, величат лидери на партии небаре идоли им се , затоа што во живот не виделе ништо подалеку од македонска партија ниту биле фанови на некоја личност од естрада, филм и култура.
 

TVman

Добро-Познат Член
15,902
11,990
113
Така е. А па највеќе ме нервира оваа млада популација која се пика по партии - исто беше претходно, исто е и сега. Вени сечат за партија, постираат статуси само, се караат, величат лидери на партии небаре идоли им се , затоа што во живот не виделе ништо подалеку од македонска партија ниту биле фанови на некоја личност од естрада, филм и култура.
Потпис. Тоа ме највеќе нервира кај младите. Јас фино лепо се' отследив од фб и Инстаграм такви страници, сајтови што пишуваат за политика. Само уметници си следам и мирна ми глава, ни вести гледам, нешто тука ако прочитам од вас или слушнам ако се зборува по друштво.
 

Beauty

Администратор
46,731
56,249
113
Потпис. Тоа ме највеќе нервира кај младите. Јас фино лепо се' отследив од фб и Инстаграм такви страници, сајтови што пишуваат за политика. Само уметници си следам и мирна ми глава, ни вести гледам, нешто тука ако прочитам од вас или слушнам ако се зборува по друштво.
И најпаметно.
 

Beauty

Администратор
46,731
56,249
113
Eве пред некој ден отварав профили на Зоран Заев, Јоци, СДСМ, некоја група за Името не го даваме.

Луѓе! Луѓе! Луѓе! Вие не знаете какви личности коментираат на тие профили. :off: Најдолното нешто. Не знаат да се изразат, не се писмени, знаат само да навредуваат и да тресат глупости од типот на Браво ангелу наш Зоки, Цркни будало, Одиме во Нато месечино наша, и ред такви срања.

Значи гадно со какви луѓе делиме воздух. И жалосно е што тие луѓе гајле немаат, убаво им е и така функционираат.
 

JeftoMKD

Добро-Познат Член
719
1,533
93
Од стручен аспект ќе се обидам најпластично да објаснам.
Со НАТО не се добива никакви економски бенефити, баш напротив, трошоци... Треба да платиме годишно...
Единствено ако не' нападнат, можеби и ќе скокнат сојузниците на помош... Ама убаво рекоа и погоре, коа ќе се мерка некоја локација за напад, нашите би биле меѓу првите борбени редови...
Од политички партии, Левица јасно искажува противење за НАТО членство, додека пак квази-партијата на Бачев (Единствена Македонија) исто така глумеше нешто а у.
За промена, малце е доцна, единствено промена би одела преку референдум за отстапување од членството во НАТО.

А со ЕУ, е тоа е друго... А Брекситот и излегувањето на Британија, тоа е исто тешко прашање, длабоко... Накусо, излегува поради геостратешки политики.

А да, во ЕУ, ако опстане во ваков или некој сличен облик, ние можеби и би влегле за најмалце 15 години. Ама би влегле ако за тоа пројават интерес лидерите на земјите членки но и ако имаме способни политичари. Ако не... Е тогаш ќе го имаме турското сценарио.
У нешто подобра варијанта, би биле како мини-шенгенот, мини ЕУ која би била во одредени односи со ЕУ, но не и членство, нешто како Швајцарија, Норвешка, Лихтенштајн и Исланд. Најверојатно и Британија би имала некој посебен статус, но зависи што би договориле до крајот на годинава.

А во поглед на гласањето, запомнете, политичката психологија вели: луѓето најчесто не гласаат за партијата што ја сакаат, туку гласаат против партијата што ја мразат. Во 2006та луѓето не гласаа за ДПМНЕ, гласаа против СДС. Исто и во 2017та, не гласаа за СДС, туку гласаа за ДПМНЕ, со напомена дека сепак и на овие избори ДПМНЕ издвои победа, минимална, но сепак ги победи другиве.

Во поглед на Омладината и нивната светија: партијата... Јбг, тоа е клиентелизмот во северен фиром. За жал, остаток од претходниот систем, социјализмот, луѓето сакаат на државно да бидат и се верни на партијата. Но да сме социо-економски независни, нема да бидеме потчинети на партиските главатари и да се замараме толку со политика. Ок, ја ќе се замарам јер струка, ама од друг научен агол, а не како експертите од пазар, што немаат допирна точка со политиколошката наука, но сепак поради нив не можеме ние дипломираните политиколози да дојдеме до израз на форуми (мислам на настани) и медиуми.

Инаку да, јес да е право шо се сака да се објавува, но македончето треба да му се забрани пристап до нет! Јер тоа забегува, независно од која провиниенција е.

*извинете за долгото и широко, може субјективно, но мислам дека должев неколку километри личен коментар.
 

Beauty

Администратор
46,731
56,249
113
Одлично, мислам дека на сите ни е јасно ова, и се согласуваме.
И да, слободно почесто пишувај вакви ставови. И едукативни се, и сосема реални и аргументирани за дебата.
 

Steff

Добро-Познат Член
29,962
40,687
113
извинете за долгото и широко, може субјективно, но мислам дека должев неколку километри личен коментар.
Подобро и долгото и широко, а да е квалитетно, него кратко, и да се ништо не кажа. Одличен коментар.
 

JeftoMKD

Добро-Познат Член
719
1,533
93
Одлично, мислам дека на сите ни е јасно ова, и се согласуваме.
И да, слободно почесто пишувај вакви ставови. И едукативни се, и сосема реални и аргументирани за дебата.
Подобро и долгото и широко, а да е квалитетно, него кратко, и да се ништо не кажа. Одличен коментар.
Фала на коментарите. :jupi:
Ќе се вклучувам кога ќе имам можност и потреба. :418889:
 

NaEdenCovekBratMu

Добро-Познат Член
5,612
9,078
113
Буквално такви исти луѓе има и кај нас. Необразованоста е нешто најлошо што постои, а во исто време и жалосно.
А најлошо е што, поради таквите необразовани, страдаат и тие и образованите кои се доволно упорни да останат тука.
 

PeterGriffin

Mодератор
2,287
2,594
113
Така е. А па највеќе ме нервира оваа млада популација која се пика по партии - исто беше претходно, исто е и сега. Вени сечат за партија, постираат статуси само, се караат, величат лидери на партии небаре идоли им се , затоа што во живот не виделе ништо подалеку од македонска партија ниту биле фанови на некоја личност од естрада, филм и култура.
Mi imamo jednog na fakultetu koji je u nekoj sekti u okviru sekte. Nesto mladi Vucicevi obozavatelji u okviru stranke. Svi ga zezamo zbog toga. Pa sad ti vidi. Da je samo jedan, lepo bi bilo.

Znam i cuo sam za xy ljudi koji imaju zavrsenu srednju masinsku, frizersku, elektrotehnicku, a nemaju posla. Uclanili se u stranku zavrsili "vanredno" srednju medicinsku za 6 meseci (a ja sve regularno 4 god) i zaposlili se na salter ili na prijemu u klinickom i dan danas placaju danak po mintinzima zajedno sa drugima koje moraju da dovuku u tu istu stranku.
 

Steff

Добро-Познат Член
29,962
40,687
113
Nesto mladi Vucicevi obozavatelji u okviru stranke.
Оно као неки фазон, омладина Српске напредне или тако нешто, као што су имали СПС или Демократска странка?

placaju danak po mintinzima zajedno sa drugima koje moraju da dovuku u tu istu stranku.
Јој кад видим оне аутобусе са сендвичарима па кад излете све неке Боже ме прости непросвећене фаце није ми добро.
 

M@RKO

Добро-Познат Член
17,594
5,143
113
Така е. А па највеќе ме нервира оваа млада популација која се пика по партии - исто беше претходно, исто е и сега. Вени сечат за партија, постираат статуси само, се караат, величат лидери на партии небаре идоли им се , затоа што во живот не виделе ништо подалеку од македонска партија ниту биле фанови на некоја личност од естрада, филм и култура.
Младите се пикаат по партии со надеж дека ќе се вработат за некоја поголема плата и подобра функција со партиската книшка или со помош на некој од партијата која владее. За жал тоа е така, не често секој може да најде добра работа без помош на некој а тука тоа е партијата.
 

Steff

Добро-Познат Член
29,962
40,687
113
Мање-више исто во Србистан, само што е наместо Мелита Станија, Сораја, Маца Дискреција итн :pie kafe:
 

anonimen

Добро-Познат Член
10,887
10,673
113
Мање-више исто во Србистан, само што е наместо Мелита Станија, Сораја, Маца Дискреција итн :pie kafe:
Знаев дека ќе го пишеш ова :smeenje: :smeenje: :smeenje: :smeenje: :smeenje:
Сакав да пишам како повеќето Балканци, ама си викам да му оставам на Стеф
 
Top